Türkiye’de hızla artan yatırımlar 2017 de devam etmektedir. Turizm Yatırım Dergisi verilerine göre yaklaşık 109 yeni otel daha açılması planlanmakta ve ortalama 50 bin adet yatak eklenmesi beklenmektedir. En çok otel ise Antalya ve İstanbul’da açılacaktır. Bu otellerden 58 tanesinin 5 yıldızlı, 24 tanesinin ise 4 yıldızlı olduğunu düşünecek olursak çok yüksek maliyetli yatırımlar olacağı kesindir. Turizm Bakanlığı yeni otel yatırımı yapacaklara yüksek miktarda teşvik vermesi de otel yatırımlarını artıran bir durum. 2016 yılında sadece 17 tesis için yaklaşık 180 milyon TL yatırım teşviki veren Turizm Bakanlığı bu teşviklere 2017 yılında da devam etti.

2017 de yılında açılması planlanana başlıca oteller ise şöyle; Turizm merkezi Kapadokya’da açılması planlanan Marriot Hotel ile, Dorak Holding bölgedeki üçüncü oteline ulaşmış olacak. Birçok otele sahip Alkoçlar Grubu ise 2017 yılında Bodrum ve Kemer’de faaliyete geçmesi planlanan iki yeni otel açacak. Karadereli grup ise Yalova’da büyük projeye imza atmış durumda ve yaklaşık 2200 yatak kapasiteli Termal Palace otelini 2017 yılında açmayı planlamaktadır. Yatırım Maliyeti yaklaşık 60 milyon avro olan otel, dünyadan birçok insana hizmet sunmayı ve ülkenin şifalı sularını tanıtmayı planlamakta. Japon turizm firması Okura’da Kapadokya’da 15 milyon avro yatırım büyüklüğüne sahip bir otel açmayı ve üst segment müşterilere hitap etmeyi planlamaktadır. Şubat 2017 de İstanbul da açılması planlanan Elite World Europe Hotel 120 milyon dolarlık bir yatırıma maliyetine sahip ve daha çok iş dünyasına hitap etmeyi hedeflemektedir. 100 yıldan uzun bir süredir hizmet veren Fairmont, Türkiye’de ilk otelini Fairmont Quasar ile İstanbul’da Ocak ayında faaliyete soktu. İş dünyasına hitap eden lüks bir otel.

2016 yılında yaşanan ve 2017 de de etkisini devam ettiren kriz yüzünden yapımı duran veya iptal edilen bir çok otel projesi de bulunmakta. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ve etkisini 2016 yılında olumsuz olarak gösteren krizlere rağmen yatırımların devam etmesi, kuşkusuz ülke için önemli bir durum. Fakat ülke olarak bu otellere müşteri çekilmek isteniyorsa son bir kaç yıldır güven konusunda tedirginliklere neden olan durumların bir an önce düzeltilmesi ve tanıtıma yüksek düzeyde önem verilmesi gerekmektedir.