Türkiye’de otel sektörü hızla büyümektedir. Fakat buna bağlı olarak büyümesi gereken turizm sektörü ise aynı hızla büyüyememektedir. Türkiye’de yaklaşık 600’e yakın 5 yıldızlı otel bulunmakta ve sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan çalışmalarda beş yıldızlı lüks bir otelin yatak başına birim maliyeti 150 bin TL’nin üzerindedir. Çok büyük alt ve üst yapı gerektiren bu oteller kuşkusuz bulunduğu çevreye katkıları bakımından olumlu etkiler yaratmaktadır.

Başlıca lüks otellere ise İstanbul, Antalya, Bodrum ve Marmaris gibi popüler turizm bölgelerinde rastlamak mümkündür.

Popüler olan başlıca modern lüks oteller ise şöyle sıralanabilir;

Antalya’da bulunan Max Royal yaz tatilleri için lüksün değişilmez otellerinden. Çift kişilik oda fiyatı yaklaşık 2500 TL civarında. Yine Antalya’da bulunan Regnum Carya Belek ise golf tutkunlarının da ilgisini çeken bir otel ve gecelik konaklama fiyatı yaklaşık 2300 TL. Kempinski The Dom otelde eski Selçuklu mimarisi ile inşa edilmiş bir başka lüks otellerden biri, gecelik konaklama fiyatı yaklaşık 1500 TL.

Muğla’da da bir birinden güzel ve lüks oteller bulunmaktadır. Bunlardan biri D-Hotel Maris’tir. Bu otel, adı son zamanlarda otel ve restoran yatırımları ile öne çıkan Doğuş Grubuna aittir. Gecelik konaklama fiyatı çift kişilik oda için yaklaşık Lüks Oteller minimum 1200 TL’dir. Bodrum’da yapımı yeni tamamlanan otellerden Niki Beach ise lüksün bir diğer adresi. Oda fiyatları 1300 TL’lerden başlayıp 6000 TL’lere kadar çıkmaktadır. Yine Bodrum’da bulunan Mandarin Oriental, sezonda gecelik ortalama 2500-3000 TL arasında değişen fiyatlar ile lüks yaşamak isteyenler için gözde mekanlardan biridir.

İstanbul’da ise ilk akla gelenlerden biri Shangri La Bosphorus’un Shangrli La Suite. Bu otelde gecelik konaklama yaklaşık 27 bin Euro. For Season Otel Sultan Ahmet hem tarihi bir binada olması hem de İstanbul’un en eski semtlerinden birinde olması ile ayrı bir güzelliğe sahip. Gecelik fiyatlar 2000 TL’lerden başlıyor. Yine aynı markanın For Season Bosphour’da ise gecelik konaklama 1500 TL’den başlıyor. Boğaz manzarasına hakim bir diğer lüks otel ise Les Ottomans Butik Otel, konaklama gecelik 2000 TL’lerden başlıyor. Çırağan Palas Kempinski’de ise fiyatlar gecelik 1200 TL’dan başlamaktadır.

Türkiye’de başlıca lüks otelleri sıraladık fakat daha birçok lüks otel bulunmakta ve konforuyla misafirlerine mükemmel hizmet sunmaktadır. Bu otellerin içinden hangisinin en lüks olduğu, birazda müşterinin deneyimine ve taleplerine bağlı olarak değişmektedir.