Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Türkiye’de, otelcilik son 30 yılda çok büyük ilerleme kaydetti. Peki ülkemizde tarihi oteller ne durumda? Ülkede kuşkusuz çok sayıda tarihi otel bulunmaktadır. Fakat tarihi otel ve binaların özüne uygun şekilde restore ettirilerek turizme kazandırılması ülke adına büyük önem arz etmektedir. Tanıtım da çok önemli olan bu tip oteller özgün mimarileriyle de turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Bunların arasında en önemlilerinden biri de kuşkusuz, dünyaca ünlü turizm destinasyonu Kapadokya’da ki tarihi Argos Kapadokya Oteli’dir. Dünyanın en iyilerinin seçildiği World Luxury Hotel Awards’da dünyanın en iyi tarihi oteli kategorisinde birinci seçildi. İnanılmaz güzellikteki otelde tarihi tüneller, mahzenler, teras ve bahçeler ile bir birinden güzel şarap ve üzümleri tatma olanağı bulunmaktadır.

Ülkenin bir çok bölgesinde tarihi otele rastlamak mümkündür. Güneydoğu Anadolu’nun Mardin ilinde yer alan tarihi Zinciriye Oteli tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Mardin il merkezinde yer alan önemli tarihi otellerden biridir. Yine bir çok tarihi Mardin evi mimarisiyle yapılmış otelleri bu ilde bulabilirsiniz. Ustalık gerektiren özel taş işçiliği ile yapılmış evler Mardin’in tarihine de ışık tutmaktadır. Bunların arasında göze batan Shmayaa Otel, 1600 yıllık tarihi ile Mardin Midyat’ın en eski otellerindendir.

Kastamonu ilinde tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Kurşunlu Han Otel, ülkenin önemli tarihi otellerinden biridir. Otelin tarihi bilgisine göre, Fatih Sultan Mehmet’in dayısı tarafından 1443-1461 tarihleri arasında yaptırılan otel, uzun yıllar bakımsız kalmış ve neredeyse unutulmaya yüz tutmuş fakat devletin yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkarılarak, tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılmış ve 2008 de hizmete girmiştir.

Kars’da bulunan Cheltikov 1874 yılında inşa edilmiş ve günümüzde çok popüler olan Ankara-Kars tren seyahatleri için mimarisi ve tarihi ile çok güzel bir konaklama seçeneği olmuştur. Rus Cheltikov ailesi tarafından kendileri için yaptırılan bu bina bir dönem Rus hükümetine devredilmiş ve uzun süre opera binası olarak da hizmet vermiştir.

Türkiye’de daha birçok tarihi otele rastlamak mümkündür. Özellikle İstanbul’da Avrupa mimarisini yansıtan birçok tarihi otel bulunmaktadır. Heybeliada Merit Halki Palas, Tepebaşı Pera Palas bunlara örnek gösterilebilir.