Dünyada ve Türkiye’de en hızlı büyüme gösteren sektörlerden biri olan otelcilik, yakın zamanda Türkiye’de açılan ve açılması planlanan birçok otel projesine sahiptir. Yurt içi ve yurt dışı yabancı yatırımcılar için üç tarafı denizler ile çevrili olması, eşsiz tabiatı ve tarihi ile cazibe merkezidir. Dünya çapında zincir olarak faaliyet gösteren birçok otel bu büyümede en büyük pay ve avantaj sahibi olan taraf konumundadır. Bu uluslararası zincirler bulundukları ana pazarda yeterli hacme ulaşıp, diğer ülke ekonomilerine açılmaya başladıktan sonra, otelcilikte rekabet hat safhalara çıkmıştır. Türkiye’deki otel zincirleri için yeni bir rekabet ortamı sağlayan bu oteller, çıtayı çok yukarılara çekerek, ziyaretçilerine daha kaliteli hizmet sunmalarını sağlamıştır. Uluslararası otel zincirleri için yayılmanın bir diğer nedeni de yapılan firma anlaşmaları, uluslararası sadık müşterilere sahip olma ve hızla bu alanda hakim olma istediğidir. Küreselleşmenin en hızlı yayıldığı alanlardan biri olan otelcilik artan nüfus ile daha da büyüyecektir. Türk otelleri içinde de yatırımlarını uluslararası alanda yapan firmalar mevcuttur.

Uluslararası oteller genellikle yönetim kolaylığı sağlaması nedeniyle birleşme, franchise, ortak girişim ve yönetim sözleşmeleri imzalayarak yayılma göstermektedir. Dünya’nın en büyük zincir otelleri ise Türkiye’den de yakından tanıdığımız Marriot, özellikle bu alandaki rakibi Starwood ile birleşerek dünyada en yüksek kapasiteye sahip otel, Forbes2000 listesine de girmiştir. Yakın zamanda bu satın alım ile kapasitesini yaklaşık 1 milyon oda üzerine çıkararak dünya devi olmuştur. Bir diğer dev ise Hilton Otelleridir. Yaklaşık 838 bin odaya sahip otelin, kuruluşundan bu yana yaklaşık yüzyıl geçmiştir. İnter Continental ( IHG ) ise en büyük zincirlerden, 745 bin oda sayısıyla listenin ilk üçünde. Wyndham Hotels ise dünyanın en büyük dördüncü oteli, yaklaşık 705 bin oda kapasiteli otelin birçok ülkede faaliyeti var. Bu oteller dünya piyasasına hakim konumdalar ve giderek büyüyen bir hızla yatırımlarını artırmaya devam etmekteler. Türkiye’de de önemli yere sahip bu oteller kurumsal ve bireysel müşterilerin öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu oteller aynı zamanda her sektörden kuruluş için eğitim, konferans, seminer ve daha birçok organizeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’de de otelciliğin hızla büyümesine neden olan uluslararası bu zincirler, bu konu üzerinde yoğunlaşan birçok Türk firması tarafından da fark edilmiş ve dünya piyasasına açılacak kadar güçlü bir hizmet ve yatırım anlayışına sahip olmaya başlamıştır.