Butik otel tanımı son zamanlarda sıkça bahsi geçmekte olan fakat bu konu hakkında çok fazla kavram karmaşasına neden olacak tanımları içinde barındıran bir unsurdur. Yerli ve yabancı kaynaklarda birçok tanımı olan butik otel tanımına bir kaç örnek verecek olursak özgün, tasarım odaklı, minimalist, küçük ölçekli, zincir olmayan, samimi, lüks ve tarz sahibi otellerdir. Bu otellerde konaklayan ziyaretçiler, yüksek hizmet ve yiyecek içecek kalitesi ararlar. Kendine has özellikleri ile 5 yıldızlı otellerin tatil anlayışından farklı olan bu oteller, aynı zamanda moda kentlerde ve kasabalarda özel yerlere konumlanmıştır. Yinede bu oteller hakkında akla şu soru gelmektedir. Tam olarak farklılık nedir? Bu anlamda pazarda artan rekabet yüzünden tanımı havada kalmakta, yeni bir pazarlama taktiği olarak balona benzetilmektedir. Çünkü bakıldığı zaman çoğu iyi otelinde yapmaya çalıştığı şeyler büyük benzerlik göstermektedir.

Tarihimize bakacak olursak bu otel kavramını belki han ve kervansaraylara uyarlayabiliriz. Kervansaraylar bilindiği üzere belli büyüklüklere sahip konaklama yerleriydi. Kendine has özellikleri belli bir mimarisi (Selçuklu mimarisi) bulunmaktaydı. Bu otellerin içerisinde hamam, mescit, sağlıkçı, eczane ve ayakkabıcı gibi ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler bulunurdu. Mimari tasarımın ayıt edici özelliklerinden biri olduğu butik Butik Oteller otel kavramında, mimaride de aslında belli bir karakteri yansıtan bu kervansaraylar günümüzde hala kullanılmaktadır. O dönemde bu tarihi oteller hem yabancı hemde yerli bir çok kişiyi ağırlamakta ve ülkenin tanıtımına da katkı sağlamaktaydı. Hayır işleri içinde kullanılan kervansaraylar, aynı zamanda birer sosyal tesislerdi. Hiçbir ayrım yapmadan her kesimden insana bir kaç gün boyunca ( Genelikle ile 3 gün) ücretsiz hizmet verirdi. Aslında ticari amaçla kurulan bu yerler, zamanla bu amacı aşarak sosyal hizmet anlayışının göstergesi olmuşlardı. Günümüzde bile size hiçbir yer aileniz dışında ücretsiz konaklama ve hizmet sunmaz. Günümüzde eğer bir butik otel tanımlaması yapılacaksa, bu yüzlerce yıl öncesinden örneklerini verebileceğimiz kervansaraylar olmalıdır. Üstün hizmet anlayışı bu olsa gerek dedirten kervansaraylar, insana geçmişe dönüp, o ortamı yaşama isteği uyandırmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda daha birçok otelcilik kavramı ortaya çıkacaktır. Bunlar genelde pazarlama taktiğinden öteye bazı istisnalar dışında çıkamamaktadır. Gerçek anlamda otelcilik için en önemli tanımlama, hizmetini çok iyi tanımlayıp, müşterisini gerçek anlamda memnun edebilen oteller kurabilmekten geçmektedir.