Türkiye hizmet anlayışında yüzyıllardır gelen konukseverliğini, günümüzde modern anlamda otelcilik sektöründe de göstermektedir. En iyi hizmet yarışına giren ve bu alanda yeni hizmet türleri ortaya çıkaran sektörde, bu yarış insanoğlu var olduğu sürece bitmeyecek gibi gözükmektedir. Bir çok kriter üzerinden değerlendirilen oteller içerisinde en iyilerini seçmek çok kolay olmamakta fakat günümüzde otel arama motorlarında yapılan değerlendirmeler bu konuda genel bir bilgi sunabilmektedir.

Dünyada bu konuda değerlendirmeler yapan kuruluşların verilerine göre bazı oteller şöyle; Kayakapı Premium Caves Ürgüp Kapodakya’da masallar diyarı bir otel. Kapadokya’da yer alan bir diğer otel Museum Hotel Kapadokya, Avrupa’nın en iyi lüks oteli de seçilen ve en iyi mimari, en iyi kültür turizm yatırımı ve Türkiye’nin en iyi lüks gurme oteli de seçilen bu otel gerçekten de üstün hizmet kalitesine sahip. Yine Kapodokya’da yer alan bir diğer Argos in Kapadokya dünyanın en lüks butik oteli seçildi. Daha bir çok ödüle de sahip otel listeye girmeyi fazlasıyla hak edenlerden. Mağaralar içine yerleşmiş Gamirasu Cave Hotel Tripadvisor tarafından özel olarak seçilmiş otellerden. Caresse a Luxury Collection Resort and Sıpa Bodrum’da En İyileri konumlanmış en yüksek puanlı otellerden. Max Royal Belek is Antalya’ yer alan bir diğer en iyi geri dönüşe sahip otellerden. Tom Tom Suites 1850’li yıllardan kalma İstanbul binaları arasında yer alan ve 1901 yılında inşa edildikten sonra Levanten ve Rum ailelere de hizmet vermiş olan bina, yıllarca zarar gördükten sonra 2000 yılında Galata semtinde başlatılan tadilat çalışmalarıyla yenilenmiş ve bugünkü halini alarak turizme kazandırılmıştır. Galata kulesine yakınlığı ile bilinen Georges Hotel Galata ise müthiş mutfağı, konumu, mimarisi ve hizmetiyle bir çok ödüle layık görülmüş İstanbul’un en iyi otellerinden. Bir diğer İstanbul oteli ise 19.yüzyılda inşa edilen tarihi binası ve rakı yapımında kullanılan, katkısız ispirto olarak bilinen ”suma” üretimi için inşa edilmiş ve günümüzde nesiller boyu el değiştirmeden aynı aile elinde kalan eşsiz bir otel.

Türkiye’de bu tip otellere örnekler çoğaltılabilir ama başlıcalarını sizlere sunmaya çalıştık. Dikkat edilirse tarihi ve doğasıyla dikkat çeken ve turistlerin de tarih ve kültür turizminde değişilmez adresi Ürgüp’de daha bir çok otel sıralanabilir. Çünkü mimarisiyle ve direk doğa ve tarih ile iç içe geçmiş oteller, en iyi değerlendirmelere ve dünya çapında ödüllere sahip.