Türkiye iklimi sayesinde bol çeşitliliğe sahip bir turizm destinasyonu olma özelliğine sahiptir. Bu çeşitliliklerden biri de kış turizmidir. Giderek artmakta olan bu turizm, birçok kesim tarafından yoğun talep görmektedir. Kış turizmi deyince akla tabi ilk olarak kayak gelmektedir. Belki birçok kişi kaymayı bilmese de, o havayı solumaya en az bir kere olsun gitmek istemektedir.

Türkiye’de çok sayıda kayak merkezi bulunmaktadır. Tabi kış turizmi deyince akla gelen bir diğer şey ise Bursa ilinde bulunan meşhur Uludağ. 2015 bakanlık verilerine göre Uludağ’da tam 25 tesis, 6182 oda ve 13.442 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bunlardan ayrı yapımı süren 4 otel daha bulunmaktadır. Bir diğer önemli kayak merkezinin bulunduğu yer ise, Erciyes Kayak Merkezi’dir. Son yıllarda adını sıkça Avrupa ve Dünya Snowboard Kupası organizasyonlarına ev sahipliği yaparak duyuran bölgede, çok sayıda otel bulunmaktadır. Bir diğer önemli kış turizmi bölgesi ise Kars Sarıkamış’dır. Adı son zamanlarda Doğu Express’i turizmiyle de ön plana çıkan Kars için Sarıkamış turizmde önemli bir yere sahiptir. Kar kalitesi açısından dünyanın en iyi bölgelerinden biri olan Sarıkamış, şu sıralar kış turizminde önemli Kış Otelleri bir yere sahiptir. Bolu Köroğlu’nda bulunan Kartalkaya kayak merkezi ise doğal güzellikleri ile de gelen misafirleri kendine hayran bırakmaktadır. Kayak ve kış deyince tabi Erzurum’u unutmak olmaz. Erzurum deyince ilk akla gelen yerlerden biri Palandöken’dir. 3185 m’lik zirveye sahip Palandöken Dağları ortalama 150-160 gün karla örtülüdür. Türkiye Kayak Federasyonu bilgilerine göre 32 bin kişinin kayak yapabileceği ve 6 bin kişiye istihdam sağlayabilecek bir kapasiteye sahiptir. Türkiye’nin en iyi 3 kayak merkezinden biri konumundadır. Yaklaşık sekiz kilometreye varan pist uzunluğu ile de Türkiye’de en uzun pistlerden birine sahiptir. Kastamonu’da bulunan ve zirvesi 2850 metre olan Ilgaz dağları da kış turizmi için ideal yerler arasındadır. Toros dağlarının zirvesinde yer alan Saklıkent kayak merkezi de Bakırlıdağ’da yer alır. Dünya’da ekvator çizgisine en yakın kayak merkezi olma özelliğini kendisinde barındırır.

Artırılacak olan kayak merkezleri sayesinde ülke ekonomisi için turizmin dört mevsime yayılması daha da kolaylaşacaktır. Çünkü kış turizmi Aralık ayında başlayıp bölge koşulları dolayısıyla Nisan hatta Mayıs aylarına kadar sürebilmektedir. Yabancı turistler için pazarlanması ve reklam harcamalarının da artırılması turizm açısından çok büyük öneme sahiptir.